szamba betonowe

Dobre dla środowiska budownictwo

Często jesteśmy otoczeni sloganami bez końca, których trzonowa idea skupia się wokół słowa „ekologia”.  Ogarnęła wnętrza przejmując swą zielenią nasze ściany, na rynku kosmetyki reklamowane są swą ekologicznością, wielokrotnie oferuje się nam ekologiczny i zdrowy styl życia. Utarło się choćby termin „zielonego budownictwa”, a posiadanie przyjaznych środowisku domów jednorodzinnych jest pożądane. Takie domy budowane są najczęściej pod miastem, gdzie brakuje przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Z tej przyczyny dużo osób staje przed decyzją czy podjąć postanowienie na szamba betonowe czy też przydomowe oczyszczalnie ścieków.

szamba betonoweBudowa ekologicznego domu

Właśnie popytem cieszą się  domy budowane w sposobie szkieletu drewnianego, przy wykorzystaniu gotowych elementów, które umożliwiają szybki montaż, ograniczając tym samym  termin realizacji niemalże do 3 miesięcy. Co ważniejsze obiekty opatrzone etykieta „eko” są zdrowsze dla ich użytkowników. Prekursorskie rozwiązania pozwalają też na znaczne obniżenie niedobrego wpływu na naturę. Nowatorskie budynki budowane są tak, aby w nielicznym stopniu wtrącały się w naturę.

Kapitał

Wiecznie rosnące opłaty ogrzania domków skłaniają do zainteresowania się nad tzw. zielonymi inwestycjami. Zalecane jest uwzględnienie energooszczędności budynku już w projekcie. Zasadniczym elementem jest nie tylko położenie budynku na działce, ale jego konfiguracja, układ pomieszczeń, a także użycie do budowy materiałów ekologicznego pochodzenia. Dzięki temu utrata ciepła będą małe, a jego eksploatacja ekonomiczna. Obniżenie kosztów utrzymania w domach ekologicznych może sięgać wartości 25-50% zużycia energii i 38% zużycia wody.

Ekologiczne budynki

Przykładem ekologicznego budownictwa jest ekologiczny biurowiec świata we francuskim Dijon, nasycony przyjazną środowisku technologią.

W celu promowania slogany ekologicznego budownictwa wprowadzono system certyfikacji dla inwestycji będącego przykładem architektury zrównoważonego rozwoju LEED. Jego posiadanie to potwierdzenie na to, ze wiadomy obiekt może służbowo być przypieczętowany „zielonym budynkiem”. W praktyce nie jest to zrozumiałe, bowiem dom jednorodzinny powinien być poddany ocenie Rady Zielonego Budownictwa pod względem 6 wskaźników, takich jak: czy obiekt jest nie zagraża dla środowiska, ekonomiczność zużycia wody, zużycie energii, zasoby naturalne, proekologiczność wnętrza obiektu oraz oryginalnoć i rozwiązania projektowe. W Polsce biurowiec Deloitte House  czy Deutsche Bank PBC w stolicy może poszczycić się tym tytułem.

Szamba betonowe

Nadto swój zdrowy dom można rozbudować o zbiornik na deszczówkę w postaci szamba betonowego. To dokładnie takie zbiorniki betonowe są ekologiczne i wytrzymałe. Szamba betonowe są 100 % szczelne oraz odporne na wodę. Akurat te przymioty są decydujące dla środowiska. Beton użyty do produkcji szamba nie wpływa kompletnie na ziemię bo nie wydziela szkodliwych związków chemicznych do niej.

Zapisz